Опубліковано lifeadm на

Гемодіаліз — це метод лікування ниркової недостатності, який подовжує життя пацієнтів та покращує його якість. Метод гемодіалізу полягає в тому, що з крові пацієнта видаляються продукти обміну речовин, які не виводяться нирками через втрату їх функції, та додаються певні речовини, дефіцит яких також обумовлений нирковою недостатністю. Процес обміну речовинами між кров’ю пацієнта та спеціальним (діалізуючим) розчином відбувається через напівпроникну мембрану спеціального пристрою (діалізатору) та відбувається за електрохімічним градієнтом, тобто являє собою дифузійний транспорт. Деякі методики лікування ниркової недостатності використовують виключно (гемофільтрація) або на додачу до дифузійного транспорту (гемодіафільтрація) конвекційний транспорт — видалення речовин в об’ємі рідини, що незначно збільшує транспорт низькомолекулярних токсинів, але призводить до значного збільшення видалення середньомолекулярних та, в меншій мірі, вискомолекулярних речовин.

Гемодіаліз

Звичайний гемодіаліз

«Звичайний» гемодіаліз є найбільш поширеною методикою у світі. Ця поширеність, в більшій мірі, обумовлена не його ефективністю (він відчутно поступається всім іншим методикам, що наведені нижче), а економічними чинниками, адже система охорони здоров’я будь-якої країни витрачає величезні кошти на лікування пацієнтів гемодіалізом. З медичної точки зору, «звичайний» гемодіаліз є мінімальним рівнем лікування, що повинен бути забезпечений.

Подовжений амбулаторний гемодіаліз

У чинних міжнародних рекомендаціях з лікування пацієнтів гемодіалізом прямо зазначено, що лікування гемодіалізом не може бути меншим ніж 3 рази на тиждень по 4 години. Насправді, лише для незначної кількості пацієнтів цей режим є оптимальним. Для підвищення ефективності лікування збільшують тривалість сеансу гемодіалізу з 4 до 5-6 годин. Це не тільки збільшує ефективність процедури, але й дозволяє краще контролювати артеріальний тиск та різко зменшує кількість ускладнень діалізної терапії.

Високопоточний гемодіаліз

Відмінність цього виду діалізу в тому, що він проводиться з використанням так званих високопоточних діалізаторів, що дозволяють скоротити час проведення процедури але має побічні ефекти.

Фахівці клініки комбінують застосування різних типів діалізаторів індивідуально до потреб кожного пацієнта мінімізації їх негативних ефектів та отримання максимальної користі від їх застосування.

Короткий щоденний гемодіаліз

Щоденний гемодіаліз проводиться 4-6 разів на тиждень, а його тривалість становить 2-3 години. Проведені дослідження показали переваги цієї методики, як з точки зору зменшення ускладнень лікування, так і позитивного впливу на тривалість життя.

Гемодіафільтрація

Метод відрізняється тим, що в цій методиці окрім дифузійного транспорту для очищення крові, використовується ще й конвективний, тобто видалення речовин в об’ємі рідини, що додатково автоматично вводиться в екстракорпоральний контур. Переваги та недоліки цього методу такі ж, як у високопоточного діалізу.

Нічний гемодіаліз

Проведення діалізу вночі під час сну дозволяє приділити більше часу своїй родині, роботі та отримувати більше задоволення від життя. Збільшення тривалості процедури не тільки призводить до зменшення обмежень у дієті, зменшує необхідність прийому ліків, але й зменшує частоту ускладнень та відчуття післядіалізної втоми порівняно з традиційним діалізом. Але найголовнішим є те, що ризик смерті пацієнтів, які лікуються нічним діалізом на 25-41% нижчий, ніж тих, хто лікується «звичайним» діалізом.

Категорії: Новини